לפרטים ולהזמנת תורים אנא צור קשר

טיפול בפטרת ציפורניים ברגליים

הפטרת שבין אצבעות כפות-הרגליים, על עור כף-הרגל ופטרת הציפורניים,
שכיחות מאוד בישראל, ובמיוחד אצל גברים.

פטרת עור (דרמטומיקוזה) נגרמת על ידי דרמטופיטים – פטריות הצומחות באזור הקרני של העור, והורסות את החומר הקרני. ידועים 41 זני דרמטופיטים עם מבנה בסיס בצורת הייפות (Hyphe). הזן השכיח ביותר (98% מהפטריות הדרמטופיטיות בישראל) הוא T.RUBRUM. כאשר הפטרייה פוגעת באזור מסוים היא נקראת Tinea.

פטרת ציפורניים (Tinea Ungium) – פטרת הפוגעת בעיקר בבהונות הרגליים, אך הזיהום עלול להתפשט גם לציפורני הידיים. היא גורמת להצהבת הציפורניים, להתעבותן ובשלבים מתקדמים גם להתפוררות רקמת הציפורן. הזיהום נקרא Onychomycosis.

פטרת רגליים (Tinea Pedis) – פטרת נפוצה, שבדרך כלל מופיעה ב ין האצבעות בשלישית-הרביעית או בין הרביעית-חמישית. היא גורמת לעור להיות רטוב, אדום וקשקשי. הפטרת יוצרת מראה מאוד לא אסטתי של העור, לאדמומיות או צהיבות של העור, לסדקים ושלפוחיות, להתפוררות וקילופים. ריח חריף ולא נעים הוא תוצר הלוואי של הפטרת.

שלושת התנאים ההכרחיים להתהוותה של הפטרת הם: לחות, טמפרטורה וסביבה חשוכה:

לחות – שמסופקת בעיקר בגלל תחזוקה לא נכונה של כפות הרגליים ביומיום, אך גם בגלל תנאי האקלים הקשים בארץ. רוב הגברים בארץ, בגלל האקלים התרבותי המאצ'ואיסטי, אינם מבצעים את הפעולה הפשוטה של ניגוב יסודי של כפות הרגליים ובין האצבעות לאחר המקלחת. לא אחת אני אפילו שומע על גברים, שאינם משקיעים אפילו בסיבון יסודי של כפות הרגליים בזמן הרחצה, בהנחה שסיבון הגוף וחפיפת הראש, מספקים טיפול עקיף ע"י הסבון שזולג לכיוון הרגליים כאשר הוא נשטף מטה משאר חלקי הגוף. בגלל מבנה אצבעות הרגליים והגומות הנוצרות ביניהן, נקלעות טיפות מים, שאין להן לאן ואיך להתאדות ולהתייבש. כאשר אנו גורבים גרביים, ונועלים נעליים, אנו מייצרים מעין אינקובאטור, שמספק בדיוק טיפול בפטריה בציפורן ברגלאת שלושת התנאים הדרושים להתהוות הפטרת, לשלביה השונים. החום והלחות הנוצרים בעיקר בין האצבעות הרביעית והחמישית של כפות הרגליים מהווים סביבה אידיאלית להתפתחות הפטריות. התרבותן גורמת לגרד, למסמוס של העור ובהמשך לסדקים כואבים המוכרים לרובינו. נעילה ממושכת של נעליים מגבירה את הסיכון ללקות בזיהום פיטרייתי בכפות הרגליים, מה שעלול להוביל לצורך בטיפול בפטרת ציפורניים ברגליים על מנת שלא תתפשט על עור כף הרגל ולתוך ציפורני הרגליים באופן משמעותי.

טמפרטורה אופטימאלית– אותה מספק החום הטבעי של הגוף.

סביבה חשוכה 
– אותה מספקים הגרבייםאיך לטפל בפטריה בציפורן מהר והנעליים, שרובינו נמצאים בהם רוב שעות היום. על אף שיוכה של פטרת הציפורניים לעולם הצומח, ולא לעולם החי, התפתחותה אינה תלויה בתהליכי פוטוסינתזה התלויים במקורות אור. להפך ! – השיוך למשפחת העובשים, הוא זה שתומך בהתפתחותה דווקא בסביבה החשוכה.

איך לטפל בפטריה בציפורן באופן אופטימאלי?

טיפול בפטרת ציפורניים ברגליים שהנו אופטימאלי כרוך בהרבה סבלנות והתמדה מצד המטופל, בטיפול פדיקור רפואי תקופתי של ריענון כף הרגל, והסרה של כמה שיותר מרבצי פטרת מעור כף הרגל ומן הציפורניים, ובשימוש בתכשירים – שתפקידם הוא מיגור הפטרת וריפוייה. ברוב המקרים, פטרת העור היא זו שקל יותר לטפל בה ולמגר אותה. יחד עם ריפוי ומיגור פטרת העור יופחתו בצורה משמעותית הריחות המאוד לא נעימים מכף הרגל הנגועה. זמן הטיפול המשוער של הטיפול בפטרת העור הוא בין שבוע במקרים הקלים יותר לבין שלושה שבועות במקרים הקשים יותר.

איך לטפל בפטריה בציפורן שלכם

טיפול בפטריה בציפורן ברגל בעזרת תרופות

הטיפולים התרופתיים גם הם משפיעים ברמות שונות על אנשים שונים, ותלויים בפרמטרים רבים ושונים, כמו: גיל, עישון, מצב בריאותי, פעילות גופנית ומטבוליזם. רופא עור טוב ייקח דגימת תרבית של הפטרת, וישלח אותה למעבדה לזיהוי של סוג הפטרייה ע"מ להתאים תרופה אופטימלית. לעומת זאת, ישנן תרופות שמכסות מגוון רחב מאוד של סוגי פטרת, וחלק מן הרופאים פשוט רושמים אותן, וחוסכים זמן ועבודה. בכל מקרה, תהליך ההחלמה או אפילו ההטבה, נמשך לאורך מספר חודשים, ועד לשנה שלמה.

טיפול בפטרת ציפורניים ברגליים באמצעות תכשירים שונים

בתחום התכשירים החיצוניים, ישנם כאמור רבים המתיימרים לספק החלמה מהירה, ואפילו כאלה שמגדילים להתחייב על תוצאות "בין לילה". כמטפל ואיש מקצוע, אני במעקב תמידי אחר התכשירים האלה, ומקבל אינפורמציה באופן שוטף מגורמים שונים בארץ ובעולם. אני משתדל להמליץ רק על תכשירים שפעולתם מוכחת, ואפילו להחזיק חלק מהם במלאי אצלי, ע"מ להקל על המטופלים שלי ולחסוך להם זמן בהשגתם. זמן משוער לטיפול בפטריה בציפורן ברגל נע בין שלושה חודשים עד שנה, ולפעמים אפילו נמשך כטיפול בתופעות כרוניות לאורך כל החיים. הזנחה של התופעה, וניסיון להתעלם ממנה, רק מחמיר אותה ומאפשר לה להתפתח ולתפוס שטחים גדולים יותר, ואפילו ישנה סכנה במקרים מסוימים של חדירת הזיהום למחזור הדם, ומשם לאיברי גוף פנימיים וחיצוניים אחרים.

טיפול בפטרת ציפורניים ברגליים בתל אביב

בשני המקרים, גם בפטרת עור וגם בפטרת הציפורניים, הטיפול בתכשירים או בתרופות, חייב להיסמך על טיפול פדיקור רפואי תקופתי ושמירה יומיומית על הגיינת כף הרגל, רחצה וסיבון יומיים, והחשוב מכל הוא ייבוש מוחלט של כף הרגל, בין האצבעות ואפילו בקדמת הציפורן.

במקרים בהם הרגל נגועה בפטרת, אני ממליץ להקצות מגבת נפרדת לניגוב הרגליים, להרחיקה מאנשים אחרים בבית, ולכבסה בהרתחה אחת ליומיים שלושה.

טיפול בפטרת ציפורניים ברגליים – גם בנעליים

בין השאר צריך גם לטפל בנעלי צבא או כל נעל אחרת שעלולות גם הן להיות כבר מודבקות בפטרת. ללא טיפול יסודי בנעליים, ואפילו בכפכפים, עלולה להיגרם הדבקה מחדש של כפות הרגליים גם לאחר הבראתן. גם את הרגלי שמירת ההיגיינה של כפות הרגליים, ובעיקר ייבושן לאחר רחצה או מגע עם סביבה לחה (פעילות גופנית והזעה, חדרי כושר ומלתחות, בריכות שחיה וכיו"ב), חייבים לשמר כהרגל יומיומי לחיים, כיוון שבכל פעם שנספק את התנאים הדרושים להתהוות הפטרת, היא תשמח לבוא ולהתנחל מחדש. נבגיה וסוכניה נמצאים איתנו וסביבנו בכל עת, ורק מחכים להזדמנות ולתנאים.

Call Now Button
Open chat
דילוג לתוכן